Najděme podobu instalace B. Hrabala

Předzvěstí našeho projektu One Palmovka je série aktivit zaměřených na veřejné prostory. Jedním z nich bude nové náměstí Bohumila Hrabala. Na něm společně s MČ Praha 8 a dalšími partnery instalujeme umělecké dílo odkazující k osobnosti a dílu tohoto světoznámého spisovatele. Zapojením se do průzkumu nám pomůžete najít vhodného autora. Předem děkujeme.

Náměstí Bohumila Hrabala je aktuálně spíše točnou autobusů. Zcela v duchu absurdního humoru tohoto nejpřekládanějšího českého spisovatele.

Součástí nového náměstí se stane rovněž umělecké dílo inspirované významem díla i osobnosti Bohumila Hrabala. Investor projektu One Palmovka, společnost Akvo Praha (Landia Management a Discovery Group), společně s městskou částí i Institutem plánování a rozvoje – IPR na této myšlence intenzivně pracují s Magistrátem a organizací z nejpovolanějších – Galerií hlavního města Prahy. Připravuje se scénář, jak vybrat vhodnou typologii i autora.

Nové náměstí do roku 2025

Výrazná umělecká instalace tomuto světoznámému spisovateli dosud chybí. Jde o mimořádnou příležitost pro naši část i celou Prahu. Projekt náměstí a uměleckého díla se bude připravovat i realizovat současně. V takovém vztahu ve světě vznikly zcela výjimečné počiny,“ popisuje radní Tomáš Hřebík (TOP 09 a STAN), podle nějž by podoba uměleckého díla měla být známa nejpozději na začátku roku 2022. Celé náměstí by mělo být dokončeno v roce 2025.

Podle řídícího partnera Landie Kamila Hoštáka bude nový blok domů s byty, restauracemi nebo obchody k Hrabalovi odkazovat hned na několika úrovních. „Palmovka a vlastně celá Libeň získá množství nových veřejných prostor. Dopravu vystřídá zeleň, nová náměstí a piazzetty s důrazem na umění. Bohumil Hrabal se propíše do nabídky a podoby restaurací i kaváren, místo získá výraznou kulturní náplň,“ říká Kamil Hošták, jenž pro realizaci řady myšlenek a projektů inicioval vznik spolku Palmovka Bohumila Hrabala.

Jak bude Hrabal vypadat?

Do dialogu, jehož smyslem je nalezení nejvhodnější formy i obsahu chystaného díla spjatého s Bohumilem Hrabalem, za zapojila řada institucí a expertů na současné umění ve veřejném prostoru. Cílem je najít takovou podobu, která bude nápaditá a kreativní. A bude trvale působit v naprosté symbióze s celým novým náměstím, jeho funkcemi či mobiliářem a potřebami vás – uživatelů.

Právě v tomto ohledu se pro Prahu 8 rýsuje zcela výjimečná situace. Studie náměstí i projekt uměleckého díla budou vznikat současně. Aktuálně se proto jeví jako nejpřínosnější oslovení vybraných tvůrců, které doporučí přizvaní odborníci. Patří mezi ně například Mgr. Marie Foltýnová, vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy.

V průběhu letošního podzimu se s tvůrci povede dialog. Na základě předložených idejí pak bude vybrán vítěz, který se stane součástí autorského týmu řešícího celou podobu i náplň budoucího náměstí Bohumila Hrabala.

„Protože všechny zapojené aktéry zajímá názor veřejnosti, připravili jsme řadu aktivit, v rámci kterých se budou moci zájemci seznámit s ukázkami tvorby současných autorů. A zároveň se vyjádřit, který typ umění ve veřejném prostoru jim přijde jako nejvíce odpovídající tvorbě a osobě spisovatele Hrabala,“ říká Petr Pelc, zastupitel a koordinátor pro Palmovku.

Jak se můžete zapojit?

Od konce dubna na webu i sociálních sítích městské části visí průzkum týkající se právě typologie a zaměření plánovaného uměleckého díla. Jinými slovy, co by umělecké dílo mělo sdělovat a jaká by byla jeho odpovídající podoba. Zapojit se můžete také na stránkách www.palmovkated.cz. Hlasování bude možné až do konce května.

Zmíněný průzkum není zdaleka jedinou aktivitou kolem budoucnosti Palmovky. Hned 5. května dopoledne proběhne pod hlavičkou projektu PalmovkaTEĎ odborný workshop, kdy uměleckému pojetí díla bude věnován celý zhruba dvouhodinový blok. Vyjádří se celá řada odborníků, včetně architektů, historiků i teoretiků umění.